fbpx
Home NewsGaming News Οι νικητές των Game Awards 2020

Οι νικητές των Game Awards 2020

Γράφει ο/η Νίκος Καραζαφείρης

Τα Game Awards 2020 ολοκληρώθηκαν και όπως ήταν αναμενόμενο, το The Last of Us PartII σάρωσε τα βραβεία με 5 πολύ σημαντικές διακρίσεις, συμπεριλαμβανομένου φυσικά του Game of the Year Award.

Καμία έκπληξη γενικώς στις απονομές, καθώς κάθε νικητής ήταν το φαβορί για την κατηγορία του. Τα βραβεία ανακοίνωσαν πολλές διάσημες προσωπικότητες του χώρου του θεάματος, όπως Christopher Nolan, Keanu Reeves, Tom Holland, Gal Gadot, Reggie Fils-Aime και άλλοι.

Δείτε την πλήρη λίστα με τις υποψηφιότητες και τους νικητές:

Game of the Year

  • Animal Crossing: New Horizons
  • Doom Eternal
  • Final Fantasy VII Remake
  • Ghost of Tsushima
  • Hades
  • WINNER: The Last of Us Part II

Best Game Direction

  • Final Fantasy VII Remake
  • Ghost of Tsushima
  • Hades
  • Half-Life: Alyx
  • WINNER: The Last of Us Part II

Best Narrative

  • 13 Sentinels: Aegis Rim
  • Final Fantasy VII Remake
  • Ghost of Tsushima
  • Hades
  • WINNER: The Last of Us Part II

Best Art Direction

  • Final Fantasy VII Remake
  • WINNER: Ghost of Tsushima
  • Hades
  • Ori and the Will of the Wisps
  • The Last of Us Part II

Best Score And Music

  • Doom Eternal
  • WINNER: Final Fantasy VII Remake
  • Hades
  • Ori and the Will of the Wisps
  • The Last of Us Part II

Best Audio Design

  • Doom Eternal
  • Half-Life: Alyx
  • Ghost of Tsushima
  • Resident Evil 3
  • WINNER: The Last of Us Part II

Best Performance

  • Ashley Johnson as Ellie (The Last of Us Part II)
  • WINNER: Laura Bailey as Abby (The Last of Us Part II)
  • Daisuke Tsuji as Jin Sakai (Ghost of Tsushima)
  • Logan Cunningham as Hades (Hades)
  • Nadji Jeter as Miles Morales (Marvel’s Spider-Man: Miles Morales)

Games For Impact

  • If Found…
  • Kentucky Route Zero: TV Edition
  • Spiritfarer
  • WINNER: Tell Me Why
  • Through the Darkest of Times

Best Ongoing

  • Apex Legends
  • Call of Duty: Warzone
  • Destiny 2
  • Fortnite
  • WINNER: No Man’s Sky

Best Indie

  • Carrion
  • Fall Guys: Ultimate Knockout
  • WINNER: Hades
  • Spelunky 2
  • Spiritfarer

Best Mobile Game

  • WINNER: Among Us
  • Call of Duty Mobile
  • Genshin Impact
  • Legends of Runterra
  • Pokemon Cafe Mix

Best Community Support

  • Apex Legends
  • Destiny 2
  • WINNER: Fall Guys: Ultimate Knockout
  • Fortnite
  • No Man’s Sky
  • Valorant

Best VR/AR

  • Dreams
  • WINNER: Half-Life: Alyx
  • Marvel’s Iron Man VR
  • Star Wars: Squadrons
  • The Walking Dead: Saints & Sinners

Innovation In Accessibility

  • Assassin’s Creed Valhalla
  • Grounded
  • Hyperoot
  • WINNER: The Last of Us Part II
  • Watch Dogs: Legion

Best Action

  • Doom Eternal
  • WINNER: Hades
  • Half-Life: Alyx
  • Nioh 2
  • Streets of Rage 4

Best Action/Adventure

  • Assassin’s Creed Valhalla
  • Ghost of Tsushima
  • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
  • Ori and the Will of the Wisps
  • Star Wars: Jedi Fallen Order
  • WINNER: The Last of Us Part II

Best Role Playing

  • WINNER: Final Fantasy VII Remake
  • Genshin Impact
  • Persona 5 Royal
  • Wasteland 3
  • Yakuza: Like A Dragon

Best Fighting

  • Granblue Fantasy: Versus
  • WINNER: Mortal Kombat 11 Ultimate
  • Street Fighter V: Champion Edition
  • One Punch Man: A Hero Nobody Knows
  • Under Night In-Brith EXE: Late(CL-R)

Best Family

  • WINNER: Animal Crossing: New Horizons
  • Crash Bandicoot 4: It’s About Time
  • Fall Guys: Ultimate Knockout
  • Mario Kart Live: Home Circuit
  • Minecraft Dungeons
  • Paper Mario: The Origami King

Best Sim/Strategy

  • Crusader Kings III
  • Desperados III
  • Gear Tactics
  • WINNER: Microsoft Flight Simulator
  • XCOM: Chimera Squad

Best Sports/Racing

  • Dirt 5
  • F1 2020
  • FIFA 21
  • NBA 2K21
  • WINNER: Tony Hawk’s Pro Skater 1+2

Best Multiplayer

  • WINNER: Among Us
  • Animal Crossing: New Horizons
  • Call of Duty: Warzone
  • Fall Guys: Ultimate Knockout
  • Valorant

Content Creator of the Year

  • Alanah Pearce
  • Jay Ann Lopez
  • Nickmercs
  • TimTheTatMan
  • Valkyrae

Best Debut Game

  • Carrion
  • Mortal Shell
  • Raji: An Ancient Epic
  • Roki
  • WINNER: Phasmophobia

Best Esports Athlete

  • Ian “Crimsix” Porter (Call of Duty)
  • WINNER: Heo “Showmaker” Su (League of Legends)
  • Kim “Canyon” Geon-Bu (League of Legends)
  • Anthony “Shotzzy” Cuevas-Castro (Call of Duty)
  • Matthieu “Zywoo” Herbaut (CS:GO)

Best Esports Coach

  • WINNER: Danny “Zonic” Sorensen (CS:GO)
  • Dae-Hee “Crusty” Park (Overwatch League)
  • Fabian “Grabbz” Lohmann (League of Legends)
  • Lee “Zefa” Jae-Min (League of Legends)
  • Raymond “Rambo” Lussier (Call of Duty)

Best Esports Event

  • Blast Premier: Spring 2020 European Finals (CS:GO)
  • Call of Duty League Championship 2020 (Call of Duty)
  • IEM Katowice 2020 (CS:GO)
  • WINNER: League of Legends World Championship 2020 (League of Legends)
  • Overwatch League Grand Finals 2020 (Overwatch)

Best Esports Game

  • Call of Duty: Modern Warfare
  • Counter-Strike: Global Offensives
  • Fortnite
  • WINNER: League of Legends
  • Valorant

Best Esports Host

  • Alex “Goldenboy” Mendez
  • Alex “Machine” Richardson
  • WINNER: Eefje “Sjokz” Depoortere
  • James “Dash” Patterson
  • Jorien “Sheever” Van Der Heijden

Best Esports Team

  • Damwon Gaming (League of Legends)
  • Dallas Empire (Call of Duty)
  • WINNER: G2 Esports (League of Legends)
  • San Francisco Shock (Overwatch League
  • Team Secret (DOTA 2)

You may also like